Структурована кабельна система (СКС) являє собою закінчену систему кабельного розведення та обладнання, призначену для забезпечення якісного телефонного зв’язку та передання даних.

Міжнародними організаціями опубліковано стандарти проєктування, установлення та обслуговування СКС. Це дає такі переваги:

  • погодженість дизайну та монтажу;
  • відповідність фізичних та електротехнічних вимог;
  • єдина документація;
  • простота обслуговування, модернізації й усунення несправностей.

Склад

СКС складається з:

  • вхідних пристроїв;
  • вертикальних і горизонтальних магістральних шляхів;
  • горизонтального розведення;
  • розподільних точок робочої зони;
  • кімнат з обладнанням (ER);
  • телекомунікаційних шаф;
  • засобів крос-комутації;
  • точок переходу;
  • точок консолідації.

 

 

Усе це поділяється на шість підсистем.

 

  1. Вхідні пристрої — точка, де закінчується мережа провайдера та розпочинається СКС.
  2. Апаратна — кімната, де розташовується обладнання та точки консолідації кабельної системи, що обслуговують користувачів усередині однієї будівлі.
  3. Магістральні кабелі. Застосовуються для з’єднання між собою будівель, кімнат з обладнанням, телекомунікаційних шаф (стійок).
  4. Телекомунікаційні кімнати. З’єднують магістральні та горизонтальні кабельні розведення.
  5. Горизонтальне кабельне розведення. Призначене для з’єднання апаратних із робочими місцями.
  6. Робоча зона. Тут стикуються горизонтальна кабельна система та робочі місця кінцевих користувачів.

Стандарти СКС визначають максимальні довжини кабелів різних типів для кожної підсистеми.

Магістральний кабель передає основний мережний трафік. Магістралі кабельної системи складаються з кабельних трас, фізичних кабелів (оптоволокно, вита пара, коаксіальна мідь), проміжних та основних перехресних з’єднань, механічних кінців, сполучних кабелів і перемичок (для перехресних з’єднань магістраль-магістраль).

Строк корисного використання зовнішніх магістральних кабелів оцінюється в три – десять років. Для внутрішніх кабельних систем період експлуатації значно більше.

Переваги

Крім вищевказаних плюсів, СКС дозволяє уникнути плутанини в проводах і забезпечує ефективне передання великих обсягів інформації. Вона спрощує та знижує час на модернізацію, обслуговування й усунення несправностей.

СКС використовує ту саму кабельну систему для передання всіх видів даних: інформація, голос, відео тощо.

Структуровані кабельні системи можуть бути складені з кабелів та обладнання різних виробників, що дотримуються міжнародних стандартів СКС.

Деякі рекомендації для проєктування інсталяції СКС

  1. Простіше відразу запланувати необхідне розташування всіх компонентів СКС і розвести всі кабелі. Погана ідея — розширювати мережу в працюючому офісі.
  2. Якщо за горизонтальну кабельну систему використовується UTP, то в ній використовуються 2 пари із 4. Виникає спокуса задіяти решту для передання іншого сигналу, наприклад, телефонного. Не варто цього робити. Поширення двох і більше видів сигналів усередині однієї оболонки може обернутися непередбаченими наведеннями та перешкодами.
  3. Під час розведення кабелю слід сторонитися джерел сильного електромагнітного випромінювання та радіочастотних перешкод: флуоресцентних ламп, димерів, електродвигунів, спліт-систем і ліфтів.
  4. Для ефективної роботи системи рекомендується використовувати кабелі та обладнання однієї категорії. Доцільно це й з економічної точки зору, оскільки вся структура буде працювати зі швидкістю найбільш повільного пристрою. Якщо скрізь використовується обладнання категорії 5е, а комутаційна панель у монтажній шафі виявиться категорії 3, то й швидкість передання інформації буде відповідати категорії 3. Тобто швидкість не перевищить 100 Мб/с.
  5. Ще одним базовим принципом проєктування та побудови СКС є скорочення кількості з’єднань. Кожний роз’єм та розетка можуть виявитися слабким місцем, тому варто залишити тільки найнеобхідніші з’єднання. Наприклад, якщо для підключення робочого місця потрібен горизонтальний кабель довжиною більше 90 метрів, то для одного кінцевого пристрою цю проблему можна вирішити. Але якщо таких споживачів декілька, краще встановити другу монтажну стійку (шафу) і з’єднати їх магістральним кабелем. І вже від цієї стійки виконати горизонтальне розведення.
  6. За жодних умов не повинно бути більше трьох рівнів перехресних з’єднань (основного, проміжного, горизонтального).

Висновок

Якщо ви вирішили створити або модернізувати вашу мережну інфраструктуру, то вам знадобиться проєктування та монтаж фізичної основи мережі — структурованої кабельної системи (СКС). До СКС можуть входити компоненти мідних кабельних систем і волоконно-оптичних ліній зв’язку. Також разом із СКС зазвичай розглядаються групові та розподільні електричні мережі, хоча формально вони до СКС не відносяться. Найсміливіші рішення щодо СКС інженери IТ-provision виконають за вашими завданнями якісно та в застережений термін.

Крім того, ми пропонуємо великий вибір компонентів для монтажу СКС: кабелі UTP, комутаційні панелі, інформаційні розетки та комутаційні шнури.

Використання компонентів одного виробника дає абсолютну сумісність компонентів, використання додаткових особливостей, закладених виробником, можливість оформлення системної гарантії зазвичай на 15-25 років.