Що таке віртуалізація?

Віртуалізація була вперше впроваджена в 1960-х роках компанією IBM. Мета – підвищення ефективності використання великих дорогих систем (мейнфреймів) шляхом поділу їх на логічно окремі віртуальні машини. На сьогодні ця технологія – фундамент хмарних обчислень.

Коли говорять про віртуалізацію, зазвичай мають на увазі поділ однієї фізичної машини на декілька віртуальних. Кожна віртуальна машина (ВМ) може незалежно взаємодіяти з іншими пристроями, додатками, даними та користувачами, як начебто це був окремий фізичний ресурс.

Гіпервізор (vmkernel, dom0) – програмне забезпечення, завдяки якому працює віртуалізація. Дане ПЗ розташовується між обладнанням і ОС віртуальної машини. Гіпервізор призначає обсяг ресурсів і час, які ОС і додатки використовують у процесора та інших апаратних засобів (пам’ять і дискова підсистема).

Рішення щодо віртуалізації подано основними розробниками гіпервізорів: VMWare, Microsoft, Citrix, IBM, RedHat. Фахівці системного інтегратора IТ-provision підберуть необхідний продукт і тип ліцензування.

Типи віртуалізації

Технології віртуалізації для поділу одного хоста на декілька віртуальних машин можна використовувати й для об’єднання декількох фізичних ресурсів в один віртуальний. Хорошим прикладом є об’єднання декількох фізичних мережних сховищ у єдиний пристрій зберігання для більш простого та ефективного управління ресурсами.

Докладніше розглянемо, що додатково віртуалізується:

  • мережа – поділ доступної смуги пропуску на незалежні канали, які можна призначати певним пристроям;
  • додаток – відділення додатка від обладнання й ОС, поміщаючи його в контейнер, який можна переміщати, не порушуючи роботу інших систем;
  • робочі столи (VDI) – централізоване надання віддаленим клієнтам доступу до індивідуальних робочих просторів. Це дає користувачам повну свободу дій на виділеному просторі, а ІТ-персоналу дозволяє надавати, управляти, поновлювати та виправляти їх віртуально, а не фізично.

Які плюси від використання віртуалізації?

Якщо ви управляєте декількома серверами, то впровадження віртуалізації може допомогти вам:

  1. Заощаджувати гроші. Компанії часто запускають тільки один додаток на сервері. Це пов’язане з небажанням ризикувати тим, що один додаток вийде з ладу або зламає інший компонент на тому самому комп’ютері. Оцінки показують, що більшість x86 хостів працюють у середньому тільки на 10-15 % від загальної ємності! За допомогою віртуалізації ви можете перетворити однозадачний хост у багатозадачний і перевести декілька серверів в обчислювальний пул. Це допоможе більш гнучко адаптуватися до мінливих робочих навантажень.
  2. Заощаджувати енергію. Підприємства витрачають багато грошей на підтримання невикористовуваної потужності сервера. Віртуалізація зменшує кількість фізичного обладнання, знижує споживання енергії, необхідної для живлення та охолодження.
  3. Економити час. З меншою кількістю серверів ви можете витрачати менше часу на рутинні завдання, необхідні для обслуговування. Поєднуючи безліч пристроїв зберігання даних в один віртуальний пристрій, ви можете виконувати завдання резервного копіювання, архівування, оновлення простіше й швидше. Розгортання віртуальної машини також набагато швидше, ніж розгортання нового фізичного сервера.
  4. Полегшити адміністрування настільних комп’ютерів. Технологія VDI дозволяє централізовано управляти робочими просторами користувачів, спрощуючи оновлення, підвищуючи відмовостійкість і безпеку.

Обладнання для віртуалізації

До обладнання, на якому будуть працювати ІТ-підсистеми компанії, висуваються високі вимоги щодо надійності та продуктивності. Компанія ІТ-provision рекомендує до використання серверні та мережні компоненти від світових лідерів:

  • Cisco UCS;
  • DELL EMC;
  • APC;
  • S-Terra.

Віртуалізація – одна найбільш гарячих тенденцій у галузі. Організації прагнуть підвищити гнучкість і рентабельність розподіленого обчислювального середовища. ІТ-provision пропонує професійні послуги із проєктування й постачання обладнання, що забезпечує хмарну інфраструктуру для бізнесу.